ריק ומורטי – צמד הסבא ונכד שיכבוש את לבם של גדולים וקטנים

  • by

אפילו בדור שכבר לא מתייג באופן אוטומטי סדרה מצוירת כמיועדת לפעוטות, ריק ומורטי היא ציון דרך באופן שבו סדרה מצוירת שוברת גבולות ומוסכמות, באופן מיוחד בין דורות. הצופים בסדרה מקבלים מנות גדושות של הומור, לרוב בטעם טוב, ידע מדעי וטכני על גבול הביזארי וגם פה ושם קצת שפה לא תקינה פוליטית.

נושא שעולה בסדרה לעתים קרובות הוא חינוך, השכלה והאופן הנכון שבו הדור הצעיר אמור לקבל אותם. אפילו בפרק הראשון של הסדרה מורטי הופך באופן זמני לבעל יכולות אקדמיות יוצאות דופן והצופים מוזמנים להחליט האם תכונה כזו אכן טובה לאדם או אולי דווקא ההפך הוא הנכון. באופן פחות ישיר אבל לא פחות משפיעה אפשר לראות את היחסים בין ריק ומורטי, כאמור דילוג על דור ההורים, וההשפעה הטובה שיש לסבא על החינוך של הנכד ובאופן מיוחד על הפרשנות המיוחדת שלו כסבא על מגוון נושאים.

מורטי גם פונה לריק כאשר יש לו קושי ביחסים עם המין הנשי, כמקובל בסדרה ריק מכין למורטי שיקוי שיעזור לו לכבוש את לב הנערה שהוא חושק בה. אלא שהנערה חולה בשפעת, ולכן השיקוי מתפשט לכול תושבי כדור הארץ (מישהו אמר קורונה . . . ) ובסופו של דבר שני הגיבורים נאלצים להתחבא ביקום מקביל, אחד מתוך רבים שמוזכרים בסדרה. דרך המסע של מורטי על לב הנערה אפשר לדבר עם אלה שצופים אתך באופן טבעי וזורם על הסיבה לאהבה בין גבר ואשה, הצורה הנכונה של מערכת יחסים כזו ועוד.

ריק מתקין ממיר שמאפשר לו לראות את כל התוכניות בכל הממדים

בסוג של ביקורת עצמית ריק מתלונן על טיב שידורי הטלוויזיה ומתקין ממיר שמאפשר לו לראות את כל התוכניות בכל הממדים הקיימים, רק כדי לראות שבעצם "אין מה לראות בטלוויזיה", ועל הדרך לראות בשידורים חוזרים בחירות אישיות שעשו גיבורי הסדרה. בעולם שבו שידורים צצים מכל פינה ומכל מכשיר החוויה של קליטת שידורים מכל הממדים מראה לנו את הכיוון שאליו הולכת תעשיית הבידור ולא תמיד הכיוון הזה נראה חיובי.

ואי אפשר לדבר על הסדרה בלי להזכיר את היקומים המקבילים ואת המצבים שבהם קיים יותר מגיבור אחד. פעם הגיבור המשוכפל נבל, פעם הוא חכם וכל פעם הוא מציב מראה בפני הצופה על עצמו. האם אתה רשע או איש טוב ? אולי אפשר להיות גם זה וגם זה ? האם אתה יכול לבחור את היקום בו אתה הדמות שתרצה באמת להיות ?

צפו בסדרה ! רצוי ביחד עם מישהו שאתם אוהבים ותוכלו ללמוד מריק ומורטי על הגישה הנכונה לחיים