בשביל מה יש אלוהים?

  • by
אלוהים שלי

"יש אלוהים!" – את הקריאה הזו מכיר כל אוהד כדורגל שיושב בטריבונה כאשר הקבוצה שלו כובשת שער. אבל מה קורה כאשר דווקא הקבוצה היריבה כובשת 10 דקות מאוחר יותר? באותו רגע אלוהים נעלם? מתפוגג? כך אנחנו רואים איך האמונה באלוהים, נעה כמו מטוטלת פעם היציע המערבי מאמין באלוהים ואחר כך מתהפכת האמונה ורק היציע המזרחי מאמין בו.
אוהדי הכדורגל לא ממש אשמים במצב הזה, הרי בכל הדתות, אומרים לנו מיום שנולדנו, שאם רק נהיה טובים ונחמדים, נתנהג יפה, נעזור, נקבל גמול ואם לא בעולם הזה, אז בטוח בעולם הבא. הרי כדאי להשקיע 70 שנה קצרות בהתנהגות טובה ולזכות בחיי נצח של תענוג או לפחות להימלט מייסורי הגיהנום הנצחיים. מי לא חושב שזאת העסקה הטובה ביותר?
התרגלנו לחשוב שתפקידו של אלוהים הוא לדאוג לכל מחסורנו, להבקיע בשבילנו שערים, לקנות עבורנו את כרטיס הלוטו המנצח, להבריא אותנו כל פעם שאנחנו חולים, או לסדר לנו מקום בגן עדן.
לא פלא שהרבה אנשים בעולם הזה כבר לא מאמינים בעסקה הזאת של חיי נצח תמורת התנהגות טובה. לא רק בגלל שאין לזה הוכחות אלא יותר חשוב, בגלל שאנשים מצפים שאלוהים יהיה יותר משופט ביום הדין. שלא יתכן שכל היחסים בין בני אדם לאלוהים הם יחסים בין סוחר לקונה בשוק.
הרבה אנשים מוכנים להאמין שיש כוח עליון שמנהל את כל העולם, אבל לא כזה שעסוק בתוצאה של משחקי כדורגל. מי שבאמת רוצה לדעת בשביל מה יש אלוהים, צריך לשאול את עצמו שאלה אחרת לגמרי. השאלה היא מה בעצם מטרת החיים? בשביל מה קיים העולם? זו כבר שאלה אחרת לגמרי.
ואלוהים? – הוא קיים בשביל לנהל את העולם ולוודא שהמטרה שלשמה נברא העולם תושג במלאה.
הרי לא יעלה על הדעת שאלוהים ברא עולם בשביל להשיג בו איזו מטרה או תכלית ולא ידאג שהמטרה הזו אכן תושג. בשביל זה קיימים לנו בעולם כל חוקי הטבע, אלה שכבר גילינו ואלו שעוד לא גילינו, אם נתעמק ונחקור את השכל שעומד מאחורי חוקי הטבע, ודאי נוכל גם לגלות את מטרה העולם ואת תכליתו.