אנטי-שמי

  • by

אנטישמיות היא תיאור תופעה חברתית נודעה בשם שנאת יהודים. השימוש במונח החל במהלך המאה ה-20 כאשר העוינות והשנאה כלפי היהודים החלה. שמתם לב אבל שבמילה אנטישמיות מסתתר הרבה מעבר?

הפירוש המילולי של המילה נגזר משתי מילים אנטי – נגד, שמי – העמים השמיים. זאת אומרת המילה בעצם מייצגת תופעה כנגד כל העמים השמיים. בין העמים השמים נמנים בין היתר היהודים והערבים (על שמו של שם בן נח, על פי ההיסטוריוגרפיה המקראית). האנטישמיות נוכסה ליהודים בלבד מהסיבה ההיסטורית שבאירופה של זמן מלחמת העולם השנייה לא היו עמים שמים באירופה מלבד היהודים.

בשנים האחרונות ניתן לראות את ראש הנחש הגזעני מרים את ראשו מחדש. דעות חשוכות שהודחקו לאחר מלחמת העולם הראשונה צצות שוב תחת כל עץ רענן כמו פטריות אחרי הגשם. יש לכך הרבה סיבות – מנהיגים גזענים שעולים לשלטון ומביעים את דעותיהם ברבים, נדידות של עמים עקב מלחמות לאזורים חדשים, מצב כלכלי קשה והדאגה ל"עניי עירך קודמים". היום, הסובלנות כלפי האחר והשונה הפכה לפחד, שנאה ותיעוב. הפליטים מסוריה חווים אותה באירופה, הפליטים מדרום אמריקה חווים אותה בארה"ב. אנשים החלו לגדר ולהפריד את עצמם מאלו השונים מהם.

כמו היהודים במלחמת העולם השנייה כך גם כל פליטי המלחמות האלו שבורחים על נפשם מביתם, מהסביבה המוכרת, מהשכונה, מהחברים. הם רק מחפשים מקום בטוח לחיות בו. מקום שפוי לגדל את ילדיהם. בלי מלחמות, בלי הרג וזוועות. האנטישמיות אולי מתייחסת רק ליהודים אבל הגזענות פושעת בכל. האדם הלבן נגד האדם השחור, הנוצרי נגד המוסלמי, החרדי נגד החילוני, השמרן נגד הליברל. אנשים מופלים לרעה על רקע צבע עורם, אמונתם, סוג העדפת בני זוגם, השקפת עולמם. למה? למה כל כך כואב לנו לקבל את האחר כפי שהוא? למה אנחנו צריכים לשנות אותו? הרצון שלנו להפוך את כולם כפי שאנחנו הוא רעיון הזוי. העולם כל כך מגוון ויפה כפי שהוא עם כל השונות שבו וכולם חיים בהרמוניה – צמחים, בעלי חיים. דווקא הייצור הכי מפותח עלי אדמות נוהג בכסילות הגדולה ביותר.

בואו נהנה מהמגוון, מהשונות, מהיופי והטוב שכל אחד מביא עימו. תארו לכם שולחן אוכל עמוס לעייפה אבל רק במאכל אחד. איזה שעמום זה יהיה. אם כל אחד יביא לשולחן את המיטב שבו, איזו סעודת מלכים תהיה לנו. אם נקבל את השונות של כל אחד כולנו נרוויח.