החברים הפרוותיים שלנו

  • by

לאחרונה, בעלים של כלב צולם מתעלל בכלבו, הסרטון עלה לרשת ועורר גלים רבים. לאחר שהמשטרה לא טיפלה באירוע, הסערה ברשת עודדה זוג ידועני רשת, ללכת לבית האיש ולהכריחו למסור את כלבו. לפי צהלות התמיכה ברשת היה אפשר לחשוב שהצילו ילד שהלך לאיבוד או חס ושלום חייל חטוף. 

יש לנו תגובה רגשית מאוד חזקה לבעלי חיים, במיוחד לסבל שלהם. אפשר להניח שהעובדה שבעלי חיים הם חברים יקרים של אוהביהם, ולכן כל סבל שלהם, אפילו אם הוא של בעל חיים שאנחנו לא מכירים, מכאיב לנו בעצמנו מאד. כאילו החבר הפרוותי האישי שלנו סובל ואנחנו לא יוצאים לעזרתו. כמו כן, בעלי החיים הם יצורים ללא אגו וללא משחקי כבוד. הם נותנים אהבה וחיבה וללא שום מנגנוני הגנה והם נתונים לרחמינו, חסרי ישע תחת גחמותיו ועיוותיו של הרוע האנושי.

כמה שאנחנו מרגישים שהם טהורים באהבתם, באותה כמות, ההרגשה היא כאב מזוקק בסבלם. אני יכולה להעיד על עצמי שכל פעם שאני שרואה בעל חיים בכאב או אפילו עצב פשוט, כואבים לי איברים בגוף. ומכאן הרשו לי לשאול – האם הרגישות הזו אומרת שאנחנו בדרך להיות אנשים יותר טובים? הרי לאנשים רבים, המחשבה על סבל בעלי חיים גורמת להם לאמץ צמחונות וטבעונות, שהפכו בשנים האחרונות לסגנון חיים מקובל, אפילו טרנדי ונחשק.

 ובכן, בואו נסתכל על העולם, ונדבר בכנות. לא רק שהמצב בעולם לא משתפר, אלא כל סוגי היחסים נעשים יותר ויותר גרועים. אנשים פוגעים יותר, לא רק בבעלי חיים ובסביבה, אלא בעיקר באנשים אחרים. האמת היא, שאנחנו כולנו נעשים אנשים קשים יותר, אולי נואשים ומשתוקקים לרגש ואהבה, אבל בפועל כל אחד מאיתנו חי בתוך בועה, וקשה לנו מאד להתקרב ולהסתדר אפילו עם האנשים הקרובים והיקרים לנו מכל. מה כל זה קשור לבעלי חיים? אנחנו נצליח לראות את התמונה השלימה של כל מערכת הטבע ונסתנכרן נכון , באופן בריא, חומל, וטבעי בתוך המערכת הזו, רק כאשר נטפל ביחסים בין בני האדם, קודם כל! ולא הפוך.

 לא נצליח להגיע ליחס הולם, מכבד ובריא לבע"ח ולסביבה עד אשר נבין את חשיבות הקשרים והיחסים האנושיים, במערכת הטבע שכולנו חלק ממנה. בני האדם הם הרמה העליונה, ואם נסדר את היחסים בינינו, ונעבור מיחסי ניצול ושליטה ליחסי נתינה והתחשבות, אחרינו יסתדרו כל רמות הטבע האחרות. היחס וההתנהלות שלנו אליהם ישתנו כפועל יוצא. אם אנחנו רוצים לתקן את העולם, לטפל בבעלי החיים וגם בסביבה, הדבר היחיד שבאמת צריך לטפל בו הוא טיב היחסים והקשרים בין בני האדם. 

כאשר המין האנושי, וכל אחד מאיתנו בתוכו, יבין כמה כולנו קשורים ותלויים זה בזה, ולכן בלית ברירה מחויבים ביחסים של כבוד ותמיכה, אנחנו בהתאם נשתנה ואיתנו כל המערכת תתאזן ותירגע. אז גם החברים הפרוותיים היקרים יוכלו לחיות באושר ושלווה.